понеділок, 9 січня 2017 р.

Музика Чайковського як символ краси, правди й щирості.

Тема. Музика Чайковського як символ краси, правди й щирості.
Епіграф до уроку:
«Цей концерт — геніальний за симфонічним злетом думки й щедрістю звукоідей».
Б. Асаф’єв
Мета. Визначити образний зміст, характер музики творів для слухання та виконання. Поглибити знання учнів про творчість П. Чайковського на прикладах романсу «Серед шумного балу» та І частини концерту для фортепіано з оркестром № 1. Закріпити визначення понять «концерт», «сонатна форма та її складові частини», «камерна музика», «романс». Розвивати слухацьку увагу, вокально- хорові навички. Формувати інтерес до зарубіжної музичної культури, зокрема до творчості П. Чайковського, К. Молчанова. Виховувати естетичний смак учнів.
Музичний матеріал: П. Чайковський. Романс «Серед шумного балу», концерт для фортепіано з оркестром №1,1 частина (слухання); К. Молчанов. «Журавлина пісня» із кінофільму «Доживемо до понеділка», переклад із російської М. К. Яскулка (виконання).
Тип уроку: урок поглиблення теми.
ХІД УРОКУ
 1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання фіналу І концерту для фортепіано з оркестром П. Чайковського.
 2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.
Û    З якою музикою ви прийшли на урок?
Û    Чи знайшлось у ній місце для серйозної (академічної) музики минулих епох, музики М. Лисенка?
Û    У яких творчих роботах ви відобразили свої враження від музики попереднього уроку? (Демонстрація учнями творчих робіт.)
Û    Якими є образний зміст, характер музики кантати «Б’ють пороги»? (Звучить фрагмент кантати «Б’ють пороги» М. Лисенка.)
Û    Згадайте музику початку уроку (П. Чайковський. Концерт № 1 для фортепіано з оркестром.) Чи може вона, зважаючи на її стиль, належати композитору М. Лисенку?
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Твір П. Чайковського концерт № 1 для фортепіано з оркестром відомий вам із попередніх класів. Ми слухали з вами фінал концерту, в якому використана українська веснянка «Вийди, вийди, Іванку».
Сьогодні ми познайомимося з першою частиною концерту, головна тема якої ґрунтується на мелодії старовинної народної пісні українських лірників.
(Показ ілюстрацій, демонстрація відеоматеріалів.)
4. Слухання Першого концерту для фортепіано з оркестром (І частини).
Û    Якими є ваші враження від музики І частини концерту?
Û    Як ви можете охарактеризувати образний зміст, особливості головної та побічної тем твору?
Головна тема — поривчасто-схвильована, контрастує з побічною темою, побудованою на інтонаціях прохання та несміливого зізнання.
Ця тема — одна з найкращих ліричних образів у музиці композитора.
Û    У яких кольорах ви уявляєте образний зміст основних тем І частини концерту?
Ще одним відомим романсом П. Чайковського є романс «Серед шумного балу». Він написаний на вірші російського письменника Олексія Толстого і має цікаву історію створення. Випадкова зустріч письменника на балу стала початком його кохання на все життя, саме це спонукало до написання поетичних рядків, які й лягли в основу романсу П. Чайковського. 
Слід зазначити, що жанр романсу у творчості композитора займає неабияке місце. Він написав понад 100 романсів.
Слухання романсу «Серед шумного балу» П. Чайковського.
Û    Які почуття виражені в музиці цього романсу?
Û    Якими є образний зміст, характер його музики?
Û    У чому полягають особливості композиції романсу?
Розгляньте репродукцію картини балу.
Û    Що ви можете сказати про її зміст, композицію?
Û    Чи співзвучна вона музиці романсу?
Û    Який романс зі схожою змістовною темою, формою ви можете згадати? (Романс М. Глінки «Я мить чудову пам’ятаю».)
Розгляньте малюнок російського поета О. Пушкіна.
Û    Як цей малюнок пов’язаний із романсом «Я мить чудову пам’ятаю» М. Глінки?
Кохання до Анни Керн надихнуло поета на малюнок та написання вірша. А кохання М. Глінки до дочки А. Керн Катерини стало спонуканням до написання романсу «Я мить чудову пам’ятаю».
Розучування твору К. Молчанова «Журавлина пісня».
Ця пісня написана на слова поета Г. Полонського. Вона звучить у кінофільмі «Доживемо до понеділка». Кінофільм розкриває складні стосунки між учителями та учнями. Задумлива, сповнена світлих почуттів пісня зайняла гідне місце в кінострічці. І тепер її важко уявити без цієї чудової пісні.
Слухання пісні в запису або виконанні вчителя.
Û    Якими є образний зміст пісні та характер її музики?
Розучування першого куплету пісні.
Û    Порівняйте вальсовість пісні з романсом «Серед шумного балу». Чим вони відрізняються?
Û    Які пісні про школу ви можете згадати та виконати?
7. Виконання пісень за бажанням учнів.
 8. Підсумок уроку.
 Запитання до учнів.
Û    Що нового відкрила для вас музика П. І. Чайковського? Чим збагатила?
Û    Яке місце посідає музика Чайковського у вашому житті?
Û    Які українські народні пісні знайшли своє місце у творах П. Чайковського, отримали «друге життя»?
Û    Згадайте, яку українську народну пісню використав композитор у І частині концерту, а яку — у фіналі?
Û    Чи згодні ви зі словами Бориса Асаф’єва: «Цей концерт — геніальний за симфонічним злетом думки й щедрістю звукоідей»?


Немає коментарів:

Дописати коментар